Ciężko Ci się dogadać z nastolatkami? Oto 5 porad dla Ciebie!

Ciężko Ci się dogadać z nastolatkami? Oto 5 porad dla Ciebie!

Nie możesz nic osiągnąć w kwestii komunikacji i poprawy relacji z nastolatkiem, jeśli Twoje dziecko Cię nie słucha.  Komunikacja jest podstawą pozytywnych relacji z nastolatkami.  Oto kilka wskazówek, jak zacząć otwierać nowe drogi komunikacji, abyś mógł/mogła zrozumieć nastolatka czy nastolatkę, ale też być przez niego/nią zrozumianym:

  • Buduj zaufanie – Kiedy wyrażasz swoją opinię lub zadajesz nastoletniemu pytania, pierwszą reakcją jest to, że mu nie ufasz.  Wcześnie buduj zaufanie.  Okazuj zaufanie, dając im pewne swobody odpowiednie do wieku.  Jednak wyjaśnij, że jeśli zaufanie zostanie zerwane, wolności zostaną odebrane, dopóki zaufanie nie zostanie odbudowane.
  • Praktykuj uczciwość — nastolatki stale rozwijają swoje umiejętności myślenia.  Są bardzo świadomi tego, co mówisz i są wrażliwi na spójność.  Jeśli powiesz coś, a zrobisz coś innego, rozpoznają twoje działania jako dwulicowe.  Będąc nieuczciwym, stracisz ich szacunek i zdolność do przewodzenia.
  • Rozwijaj relacje — wykaż, że ich opinie mają znaczenie i że jesteś zainteresowany ich życiem. Ponieważ nastolatki są wybierane w tu i teraz, zadawaj pytania, które uznają za istotne.  Zapytaj ich, co lubią robić dla zabawy lub gdzie mogą chcieć mieszkać po szkole średniej.  Rozmowa tam i z powrotem pomaga przebić się przez ściany i zbudować więź, której nie może przebić wykład. Najlepiej, jeśli nie czekasz, aż dorosną, aby otworzyć linie komunikacji.  Im wcześniej otworzysz linie komunikacji, tym większe prawdopodobieństwo, że pozostaną one połączone w okresie nastoletnim.
  • Zachowaj spokój — nastolatki nadal formułują swoje opinie i wykorzystują każdą okazję, aby sprawdzić swoje umiejętności argumentowania.  Unikaj walki o władzę.  Wysłuchaj ich opinii, nawet jeśli nie zawsze zgadzasz się z ich perspektywą.  Kluczem do sukcesu jest mądry wybór bitew. Krzyczenie i złość to zaproszenie do królewskiej bitwy.  Zmniejsz głośność i zachowaj spokój, aby pokazać, że masz kontrolę nad sytuacją.  Bardziej prawdopodobne jest, że będą odzwierciedlać twoje zachowanie i prowadzić „dorosłą” rozmowę.
  • Spędź czas — bliskie relacje powstają poprzez wspólne spędzanie czasu.  W dzisiejszych napiętych harmonogramach spędzanie czasu z rodziną może być wyzwaniem.  Jednak  kluczowe znaczenie ma wygospodarowanie regularnego czasu na spędzenie z nastolatkiem i utrzymanie otwartych linii komunikacyjnych.  Utrzymuj niepodlegające negocjacjom czasy rodzinne i staraj się jeść razem obiad tak często, jak to możliwe, aby zapewnić sobie dobrą zabawę z dziećmi.

1 thoughts on “Ciężko Ci się dogadać z nastolatkami? Oto 5 porad dla Ciebie!

  1. Zgadzam się, co do zachowania spokoju. Agresja będzie prowadzić do większej agresji

Comments are closed.