Osobowość borderline (BPD) – co należy wiedzieć o tym zaburzeniu psychicznym?

Osobowość borderline (BPD) – co należy wiedzieć o tym zaburzeniu psychicznym?

 Zaburzenie osobowości typu borderline (BPD) to stan charakteryzujący się niestabilnymi emocjami, samookaleczeniami i tendencjami samobójczymi.

Osoby z BPD różnią się poziomem nasilenia i intensywnością zachowania. Chociaż zachowanie jest trudne do zdiagnozowania bez bezpośredniego kontaktu z osobą, istnieje kilka czynników, które sugerują, że ktoś ma BPD. Należą do nich: impulsywność, nietolerancja samotności, złość niewspółmierna do sytuacji oraz niemożność pozostania w związku. Zasadniczo, osoby z BPD mogą być bardzo trudne do życia, ponieważ ich zachowanie może być zarówno pomocne, jak i śmiertelne. Warto w takich sytuacjach dbać o swoje zdrowe psychiczne i nie doprowadzać do rozwoju takich zaburzeń.

Wiedza o zaburzeniu BPD pomoże zrozumieć nieprawidłowe zachowanie

Osoby z BPD zazwyczaj wykazują szeroki zakres zachowań emocjonalnych, od intensywnych po sprzeczne. Mogą być bardzo wrażliwe i szybko doznają emocjonalnego zranienia. Mogą być również bardzo niestabilne z nagłymi epizodami wściekłości lub smutku.

Mogą być bardzo zazdrosne i odgrywać pozornie błahe rzeczy. Mogą być również niezwykle mili i troskliwi, okazując współczucie innym w potrzebie. Jednakże, gdy są rozgniewani lub przygnębieni, mogą stać się niezwykle niebezpieczni.–Ponieważ ich zachowanie jest impulsywne i chaotyczne, może mieć szkodliwy wpływ na otoczenie. Osoby z BPD nie są świadome tego, jak ich działania wpływają na innych. To sprawia, że wydają się nonszalanckie, gdy pojawiają się poważne konsekwencje.

Na przykład, gdyby osoba z BPD jechała po pijanemu, wypadek byłby znacznie poważniejszy niż gdyby ktoś bez BPD zrobił to samo. Ponadto osoby z BPD często mają skłonności samobójcze; mogą próbować samobójstwa dziesiątki razy w ciągu swojego życia i nie mają o tym pojęcia. Wygląda na to, że próbują zrobić sobie krzywdę, ponieważ nie są świadomi, że narażają się na niebezpieczeństwo.

Opieka nad osobowością borderline, czyli jak poradzić sobie z kimś, kto jest niestabilny zarówno fizycznie jak i emocjonalnie?

Istnieje kilka sposobów, w jakie osoba z BPD może zareagować na diagnozę. Najbardziej pozytywną reakcją byłoby zrozumienie stanu i chęć podjęcia leczenia; pomogłoby im to poradzić sobie z ich stanem i żyć stabilnie. Ewentualnie mogą zaprzeczyć, że mają jakiekolwiek problemy lub odczytywać diagnozę jako obrazę swojego charakteru, a nie dokładną obserwację stanu zdrowia psychicznego.

Niektórzy mogą zdecydować się na walkę z diagnozą, tworząc niekonstruktywną relację ze swoim psychiatrą; jest to znane jako dynamika wspaniałości i jest omówione dalej w poniższych akapitach dotyczących ciała.