Bezsenne noce z powodu pluskiew? Zwalcz szkodniki i zadbaj o regenerację organizmu

Bezsenne noce z powodu pluskiew? Zwalcz szkodniki i zadbaj o regenerację organizmu

Insekty w domu to dosyć drażliwy problem. Ich pojawienie się powoduje duży dyskomfort i rozpoczyna walkę, która często jest trudna i niekiedy trwa bardzo długo. Pluskwy domowe powszechnie kojarzą się z niewystarczającą higieną i zalegającym brudem. Jednak nie jest to słuszny pogląd. Mogą pojawić się też w zadbanych, nowych mieszkaniach. Wystarczy przynieść je do własnego domu, np. w walizce czy na ubraniach, aby się rozmnożyły i zagnieździły w łóżku lub innych meblach i domowych zakamarkach.

Jak rozpoznać pluskwy domowe?

Rozpoznanie pluskiew domowych wymaga niekiedy wprawnego oka, ale istnieje kilka cech, które są charakterystyczne. Pluskwa domowa to dosyć mały insekt o płaskim, owalnym kształcie i czerwonobrązowym lub brunatnym zabarwieniu. Samica pluskwy jest zazwyczaj większe od samców i może mieć bardziej zaokrąglone ciało, szczególnie po jedzeniu, gdy nasyci się krwią.

Pluskwy to insekty żerujące nocą, więc mogą być trudne do zauważenia w ciągu dnia. Ich obecność można rozpoznać zauważając na ciele ugryzienia, często mylone z ukąszeniami komarów. Ugryzienia pluskiew są zazwyczaj mniejsze, czerwone i swędzące oraz często występują w grupach lub linii na skórze.

O obecności insektów świadczą też charakterystyczne ślady po odchodach pluskiew, czyli czarne, drobne punkciki, które można zauważyć na pościeli, materacu, ramie łóżka czy ścianie. Jeśli masz podejrzenie obecności pluskiew, sprawdź swoje łóżko, tapicerkę mebli, szczeliny w podłodze oraz inne zakamarki, gdzie pluskwy mogą się ukrywać. Zatem skąd się biorą pluskwy w domu? Najczęściej zostają przyniesione z innych miejsc. Można przetransportować je na ubraniu z hotelu, kina, muzeum lub dowolnego innego miejsca. Mogą też same przejść z sąsiedniego mieszkania, np. przez uchylone okna.

Jak można skutecznie zwalczyć pluskwy?

Pluskwy w materacu, obiciu kanapy lub w zakamarkach przy podłodze to prawdziwe utrapienie. Mimo że w przeciwieństwie do karaluchów nie przenoszą chorób, to ich obecność w domu odbija się na psychice mieszkańców. Ich ugryzienia mogą powodować swędzenie, a sama świadomość takich lokatorów budzi strach, obrzydzenie i lęk przed wypoczynkiem we własnym łóżku.

Na szczęście jest obecnie wiele sposobów, które pomagają rozprawić się z tym problemem. Z pewnością do najskuteczniejszych z nich należy wymrażanie pluskiew. Pod wpływem niskiej temperatury tzw. suchego śniego niszczy się zarówno dorosłe pluskwy, jak i ich jaja. Takie kompleksowe działanie jest dużo lepsze niż wszelkie domowe metody,  które co najwyżej mogą pogłębić problem – doprowadzić do tego, że pluskiew będzie więcej, a ich zwalczenie stanie się trudniejsze. Wymrażanie to dezynsekcja ekologiczna, zatem bezpieczna dla zwierząt i ludzi.

Poleca się też zamgławianie ULV. Jest to jedna z metod chemicznych, alternatywa oprysku. Preparat o dużym stężeniu substancji biobójczej skutecznie zwalcza insekty. Obecność pluskiew może też pokonać metoda IPM, czyli połączenie środka chemicznego i wymrażania.

Dlatego, jeśli masz w swoim domu nieproszonych gości lub nawet dostrzegasz pojedyncze osobniki, skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Dobierze on najlepszą metodę i skutecznie uwolni Cię od tego kłopotliwego problemu.