Proste wskazówki na kontrolowanie chęci hazardu

Proste wskazówki na kontrolowanie chęci hazardu

Osobę uzależnioną od hazardu pomaga zidentyfikować kilka czynników. Wśród nich znajduje się również ciągła chęć grania, nawet po dużej przegranej. A potem następuje pożyczanie pieniędzy na spłatę strat oraz okłamywanie rodziny i przyjaciół o tym, jak głęboko jest się zaangażowanym w hazard.

Oczywiście sytuacja może być nieco inna dla gracza, który ujeżdża szczęśliwą passę. Jednak we wszystko nadal będą zaangażowane pieniądze i kłamstwa. I w dalszym ciągu będzie utrzymywać się chęć do nieustannego uprawiania hazardu.

Gracz, który nie może zapanować nad swoim popędem do hazardu, wkrótce znajdzie się w poważnych tarapatach finansowych. Ostatecznie doprowadzi to również do problemów w innych obszarach życia, powodując m.in. depresję, poczucie porażki i samotność. W niektórych przypadkach gracz uzależniony od hazardu może nawet popaść w konflikty z prawem, próbując nielegalnie spłacić swoje długi (nielegalni lichwiarze, handel narkotykami itp.).

Warto zaznaczyć, że hazard sam w sobie nie jest czymś złym. Weźmy, na przykład, kasyna online i świetne bonusy kasynowe, jak setki darmowych spinów na automaty online. Od czasu do czasu każdy zasługuje na odrobinę przyjemności. Jednakże słowem kluczowym jest tutaj „odrobina”. Jak wiadomo, co niedużo, to niezdrowo. Dlatego możemy sobie trochę pograć. Tylko nie możemy pozwolić, aby hazard nami zawładnął. I musimy też poznać swoje ograniczenia. A jeśli poczujemy, że zaczyna nas męczyć chęć uprawiania hazardu, powinniśmy odejść od stołu.

Pierwszy krok do zdrowia

Pierwszym krokiem do osiągnięcia celu jest zaakceptowanie problemu z hazardem. Nie będzie to łatwa droga. Aczkolwiek są rzeczy, jakie możemy zrobić, aby ten proces był nieco łatwiejszy. Poniżej znajduje się kilka sugestii, jak pozbyć się popędu hazardu.

Drugi krok do zdrowia

Po rozpoznaniu problemu z hazardem, kolejną najlepszą rzeczą jest zaplanowanie następnego kroku. Zacznijmy od sporządzenia listy długów i osób, którym powinniśmy spłacić pieniądze. Dobrą opcją będzie też lista wszystkich aktywów, jakie wciąż posiadamy, a także tych, które straciliśmy w trakcie hazardowego szaleństwa. Nie będzie to zbyt proste do wykonania, ale definitywnie pomoże nam przejść dalej.

Trzeci krok do zdrowia

Musimy znaleźć profesjonalną pomoc. Możemy zwrócić się do psychologa, doradcy finansowego, a nawet prawnika. Albo dołączyć do osób, które korzystają z grup wsparcia obejmujących graczy uzależnionych od hazardu.

Psycholog może nas dokładnie wysłuchać, podczas gdy prawnik i doradca finansowy mogą pomóc w rozwiązaniu problemów finansowych. Warto popytać wśród rodziny i przyjaciół, którzy wcześniej kroczyli tą samą ścieżką, aby polecili nam dobrego profesjonalistę.

Czwarty krok do zdrowia

Kolejnym krokiem jest opracowanie planu działania. Powinien obejmować szczegółowe informacje, takie jak sposoby na spłatę długów i odzyskanie utraconych pieniędzy, a także, co musimy zrobić, aby wrócić na właściwe tory. I pamiętajmy, aby kurczowo trzymać się swojego planu.

Chociaż wszystko to może wydawać się dość proste, to dla kogoś, kto znalazł się w takiej sytuacji, może to stanowić nie lada wyzwanie. Jednakże, jeśli będziemy wystarczająco zdeterminowani, dopniemy naszego celu.

Piąty krok do zdrowia

Tutaj przechodzimy do zaliczenia najtrudniejszej części całego procesu, jaką jest powstrzymanie się od uprawiania hazardu. Oto kilka pomysłów i wskazówek, które mogą w tym pomóc:

  • Zaplanujmy swoje dni i sporządźmy regularny harmonogram. Wykorzystajmy ten nietknięty notes i stwórzmy listę swoich codziennych czynności. Zaplanujmy spotkania z rodziną i przyjaciółmi i zaangażujmy się w działania społeczne. A do tego upewnijmy się, że nasze dni nie są wypełnione samotnością i pustką. Dzięki temu nie będziemy czuć pokusy, aby wejść do kasyna.
  • Wyznaczmy nowe cele i zróbmy coś, czego wcześniej nie robiliśmy. Przykładowo, jeżeli zawsze podobał nam się surfing albo jazda konna, zapiszmy się na zajęcia. Po prostu znajdźmy czas na zrobienie czegoś innego niż granie w gry hazardowe. Możemy namalować obraz, wyremontować część swojego domu, wybrać się w nieplanowaną podróż z rodziną, dołączyć do chóru, zapisać się na lekcje tańca, uprawiać sport, pstrykać zdjęcia itd.
  • Uzależnienie od hazardu sprawia, że rezygnujemy i zapominamy o części swojego życia. Dlatego musimy odzyskać to, co straciliśmy. Wróćmy do dawnych pasji. Na przykład, jeśli kiedyś spędzaliśmy całe weekendy na rowerze górskim, zwyczajnie odkurzmy naszego rumaka i wyruszmy w stronę zachodzącego słońca.
  • Pokonajmy stres, nie korzystając z kasyna, ale z czegoś, co uspokoi nasz umysł. Dobrym rozwiązaniem są zajęcia z jogi lub medytacja.

Szósty krok do zdrowia

Na koniec wzmocnijmy swój umysł, powtarzając sobie, że zbyt dużo hazardu może zrujnować nasze życie. Jakby nie było, jeżeli nie będziemy się kontrolować, możemy stracić wszystko.

I podczas całej tej podróży ważne jest, aby uzyskać też wsparcie rodziny i przyjaciół. Dzięki temu uzyskamy lepszą motywację i będziemy bardziej zdeterminowani, aby osiągnąć cel.