Znaczenie wsparcia emocjonalnego w obliczu choroby.
Opieka nad osobą chorą nie jest łatwym zadaniem. Wymaga to dużo czasu i cierpliwości. Ważne jest, aby chory otrzymywał od opiekuna dużo wsparcia, zwłaszcza emocjonalnego.
Chory musi cały czas wiedzieć, co się z nim dzieje.
Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby chory wiedział, co się z nim dzieje i dlaczego jest chory. Czasami brak wiedzy na temat tego, co dolega danej osobie, wywołuje liczne lęki, które wcale nie pomagają w radzeniu sobie z chorobą. Znajomość wszystkich szczegółów choroby jest kluczem do tego, aby pacjent mógł zrobić wszystko, co w jego mocy, aby wyzdrowieć. Nie zaleca się okłamywania pacjenta, nawet jeśli jego stan lub choroba jest bardzo poważna.
Pacjent musi mieć czas, aby się ze wszystkim pogodzić chorobą.
W przypadku poważnych chorób chory musi mieć wystarczająco dużo czasu, aby pogodzić się z całą sytuacją. Podobnie jak w przypadku śmierci bliskiej osoby, osoba poważnie chora musi przejść przez cztery fazy podobne do tych, które występują w przypadku żałoby.
1. Pierwsza faza to zaprzeczanie lub nieakceptowanie tego, co się dzieje.
2. Druga faza to gniew z powodu sytuacji, w jakiej znalazł się chory.
3. Trzecia faza to smutek lub żal spowodowany chorobą, na którą cierpi lub choruje dana osoba.
4. Czwarta faza to zaakceptowanie choroby i rozpoczęcie walki o powrót do zdrowia.
Chociaż na początku może to być dość trudne, chory musi przejść przez wszystkie fazy, aby racjonalnie zaakceptować fakt, że jest chory, z którego musi jak najszybciej wyzdrowieć. Ważne jest, aby opiekun wczuwał się w sytuację chorego i potrafił postawić się w jego sytuacji.
Osoba chora powinna swobodnie wyrażać swoje zdanie.
Nie jest dobrze, gdy chory zamyka się w sobie i nie potrafi wyrazić swoich uczuć. Umiejętność okazywania różnych uczuć i dzielenia się nimi z opiekunem bardzo pomaga w radzeniu sobie z chorobą i próbach wyjścia z niej. Utrzymywanie dobrej komunikacji z opiekunem jest bardzo korzystne w radzeniu sobie z chorobą. Poza tym dobrze jest słuchać chorego i nie osądzać go w żadnym momencie.
Osoba chora musi wiedzieć, że nie jest sama.
Niezależnie od rodzaju choroby, najważniejsze jest, aby chory czuł, że nie jest sam i że ma wszelkie możliwe wsparcie, aby ją pokonać. Opiekun musi przypominać choremu, że ma jego pełne wsparcie i że z czasem na pewno będzie lepiej.
Mądre doradzanie jest kluczowe i niezbędne do pokonania choroby.
Porady są zawsze dobre, aby podnieść na duchu osobę cierpiącą na chorobę i skłonić ją do optymistycznej walki. Poza tym dobrze jest, aby chory miał szereg codziennych nawyków, które pozwolą mu walczyć dzień po dniu i nigdy się nie poddawać.