Zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Jak wykryć wczesne oznaki?

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Jak wykryć wczesne oznaki?

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób psychicznych, choroba dwubiegunowa jest nadal dość nieznana dużej części społeczeństwa i skomplikowana, jeśli chodzi o postawienie jak najtrafniejszej diagnozy. W rzeczywistości mamy do czynienia z ogromną stygmatyzacją na poziomie społecznym, co wcale nie pomaga. Uważa się, że rozpoznanie choroby dwubiegunowej trwa średnio około pięciu lat.

Jak wykryć zaburzenie dwubiegunowe?

Zaburzenie dwubiegunowe jest bezpośrednio związane z nastrojem i wpływa na jego regulację. W ten sposób u osoby cierpiącej na tę chorobę psychiczną chwile euforii przeplatają się z momentami bardziej depresyjnymi. Kilka badań wykazało, że zaburzenie dwubiegunowe ma pewną predyspozycję genetyczną, która powoduje znaczne zmiany w produkcji dopaminy w organizmie. Zatem osoba, w której rodzinie ktoś choruje na chorobę dwubiegunową, ma 10% szans na zachorowanie na tę chorobę w przyszłości. 

U osób z zaburzeniem dwubiegunowym występuje zmniejszona łączność w mózgu między częściami przetwarzającymi różne emocje a częściami zaangażowanymi w aktywność poznawczą. To właśnie powoduje, że osoba ma pewne momenty radości i szczęścia, które przeplatają się z innymi momentami apatii i smutku. 

Pierwsze objawy tej choroby pojawiają się w okresie dojrzewania. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze i jak najdokładniejsze postawienie diagnozy. Duże obawy wynikają z genetycznego charakteru tego zaburzenia. Według ekspertów w tej dziedzinie, leczenie powinno być prowadzone jak najwcześniej i jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie choroby dwubiegunowej.

Wczesne rozpoznanie choroby dwubiegunowej.

Strategie prewencyjne są kluczem do postawienia trafnej diagnozy choroby psychicznej, takiej jak choroba dwubiegunowa. W związku z tym zaleca się leczenie choroby za pomocą terapii psychologicznej lub przyjmowanie określonych leków. 

Leczenie musi być ustalone w taki sposób, aby w mózgu nie dochodziło do istotnych zmian w jego aktywności i regulacji różnych emocji. Obecnie różne ośrodki psychiatryczne w kraju pracują nad wczesnym wykrywaniem tego zaburzenia, aby zapewnić jak najskuteczniejsze leczenie. 

Obecnie leczenie zaburzeń dwubiegunowych polega na połączeniu zindywidualizowanej terapii psychologicznej i podawaniu określonych leków. W celu zwalczania różnych epizodów depresyjnych u pacjentów zaleca się leczenie za pomocą stymulacji mózgu. Duże niebezpieczeństwo związane z tą chorobą psychiczną wynika z faktu, że osoba cierpiąca na nią jest bardzo skłonna do wykonywania pewnych myśli samobójczych.

Podsumowanie.

Podobnie jak w przypadku bardzo wielu chorób psychicznych, kluczowa i niezbędna jest wczesna diagnoza. Celem jest zapewnienie jak największej skuteczności leczenia i zapobieganie wystąpieniu objawów choroby psychicznej. Duży problem związany z zaburzeniem dwubiegunowym wynika z faktu, że objawy zaczynają się pojawiać w bardzo wczesnym wieku, np. w okresie dojrzewania.