Relaksacja mięśni na pozbycie się lęku

Relaksacja mięśni na pozbycie się lęku

Ćwiczenia oddechowe są bardzo skuteczne w walce z lękiem i można ćwiczyć te techniki, aby opanować lęk, ale istnieje inna technika, zwana techniką relaksacji mięśni, która może pomóc w kontrolowaniu lęku na dłuższą metę.  Istnieją pewne kroki, które należy wykonać, aby wykonać techniki relaksacji mięśni.

Skanuj mięśnie pod kątem napięcia

Musisz przez chwilę pomyśleć o całym swoim ciele i spróbować uświadomić sobie, w których miejscach odczuwasz największy stres lub napięcie po męczącym dniu?  Zrób wykres wszystkich części ciała, w tym ramion, czoła, brzucha, ramion, nóg i innych.  I wybierz wszystkie te części, w których wydaje ci się, że czujesz napięcie.

Relaksacja mięśni jest bardziej skuteczna u osób, które odczuwają stres w swoich mięśniach bardziej niż w innych częściach ciała, ponieważ ta technika może powiedzieć ci, abyś inaczej zareagował na to napięcie mięśniowe, a twoje mięśnie staną się bardziej responsywne niż inne części ciała.

Progresywne rozluźnienie mięśni

Progresywna relaksacja mięśni to technika stosowana od wielu lat i ludzie uznają tę technikę za bardzo skuteczną.  W tej technice zasadniczo trenujesz swoje mięśnie stopniowo, aby reagować na długotrwały niepokój.

Istnieje kilka kluczowych kroków w nauce i wykonywaniu progresywnej techniki relaksacji mięśni.

 • Przede wszystkim upewnij się, że dokładnie znasz wszystkie grupy mięśni w swoim ciele, a jeśli nie wiesz, spróbuj się uczyć i grupować mięśnie.
 • Musisz także wiedzieć, jak napiąć niektóre mięśnie i jak je wykorzystać.
 • Naucz się technik relaksacyjnych i puść siebie.
 • W tym przypadku kluczem do sukcesu jest praktyka, a im więcej ćwiczysz, tym więcej wyników uzyskasz dzięki tej technice.

Przygotowanie do relaksu

 • Pierwszym i kluczowym krokiem jest przygotowanie się do wykonywania progresywnych ćwiczeń mięśniowych, aby Twoje ciało było gotowe do relaksu.
 • Nie powinieneś mieć żadnych urazów fizycznych ani żadnych starych urazów mięśni, a jeśli tak, to przed próbą rozluźnienia mięśni skonsultuj się z lekarzem.
 • Wybierz środowisko, w którym minimalnie rozpraszasz pięć zmysłów.  Wyłącz telewizor, radio, telefon komórkowy i inne podobne rzeczy, które mogą rozpraszać Twoje zmysły.
 • Znajdź sobie bardzo odprężającą pozycję do siedzenia. Może to być krzesło, sofa lub łóżko lub cokolwiek, w którym całe twoje ciało od stóp do głów jest w zrelaksowanej pozycji.
 • Unikaj ćwiczenia tych technik po obfitym posiłku lub jakichkolwiek napojach, takich jak alkohol.
 • Praktyka jest kluczem, jak wspomniałem wcześniej, a kiedy już zaczniesz, musisz być bardzo regularny w swojej rutynie.

Techniki relaksacyjne

Oto niektóre z technik relaksacji:

 • Zaciśnij dłoń w pięść.  Poczuj napięcie w dłoni i przedramieniu i utrzymuj to napięcie przez 5 sekund, następnie uwolnij napięcie i poczuj różnicę między pozycją rozluźnioną a napiętą.
 • Powtórz tę procedurę dla obu ramion i dłoni
 • Podnieś brwi tak wysoko, jak tylko potrafisz, jakbyś była czymś zaskoczonym i poczuj napięcie nad oczami, a następnie uwolnij napięcie.
 • Otwórz usta tak szeroko, jak możesz i poczuj napięcie wokół ust, a następnie zwolnij je.

Podobnie, tego rodzaju ćwiczenia są dostępne dla prawie każdego mięśnia twojego ciała i kiedy zaczniesz je wykonywać, poczujesz różnicę.

Zamiast tego nie jest konieczne wykonywanie wszystkich tych ćwiczeń codziennie, można je pogrupować w zestawy i wykonywać dla różnych zestawów mięśni w różne dni tygodnia.