Depresja – co to za choroba?
Zaburzenia depresyjne stanowią jeden z największych problemów współczesnego społeczeństwa. Niestety wciąż bywają bagatelizowane, co niejednokrotnie prowadzi do tragedii.
Wyjaśniamy, jakie są przyczyny i objawy depresji.
Podstawowe informacje o depresji
Najprościej rzecz ujmując depresja to zespół zaburzeń nastroju, który może prowadzić do niemożności normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy.
Lekceważona prowadzi do codziennego poczucia smutku i braku motywacji do dalszego życia. Jest to choroba wymagająca pomocy ze strony specjalistów, a ze względu na szerokie spektrum jej przyczyn każdy pacjent wymaga indywidualnego, nieszablonowego podejścia.
Przyczyny depresji
W bardzo wielu przypadkach przyczyny omawianej choroby to różnego rodzaju długotrwałe czynniki stresowe. Mogą być spowodowane problemami rodzinnymi, przykładowo rozwodem lub śmiercią bliskiej osoby. Inna nierzadka przyczyna depresji to uzależnienie od narkotyków lub alkoholu. Opisywany problem może wynikać z długotrwałych zmagań z takimi chorobami jak astma, cukrzyca lub niedoczynność tarczycy. Ponadto zdarzają się przypadki wynikają ze stosowania mocnych leków, na przykład tych stosowanych przy chorobie Parkinsona.
Depresja – czym się objawia?
Opisywany zespół zaburzeń nastroju może zostać zdiagnozowany dopiero po dwóch tygodniach utrzymywania się jego charakterystycznych objawów. Pierwszym z nich jest bardzo złe samopoczucie utrzymujące się przez większość dnia.
Kolejne to poczucie beznadziejności i brak chęci do wykonywania jakichkolwiek czynności, nawet podstawowych zabiegów higienicznych. Inne charakterystyczne objawy depresji to między innymi:
- kłopoty ze snem,
- myśli samobójcze,
- gwałtowny spadek masy ciała,
- częste zmiany nastroju,
- apatia.
Warto przeczytać artykuł z serwisu faktyonline.pl o tym czym jest zdrowie psychiczne?